دانستنی های فنی

شرکت ایساکو کیش یکی از وارد کنندگان خودرو های هیبریدی

خودروی هیبریدی

خودرو هیبریدی خودرویی است که برای حرکت کردن از ترکیب دو یا چند منبع مجزای قدرت استفاده می‌کند. در بیشتر موارد از این نام در اشاره به خودرو برقی دوگانه استفاده می‌شود که در سیستم پیشرانه آنها یک موتور احتراق داخلی (معمولاً بنزینی) در کنار یک یا چند موتور الکتریکی قرار دارد و خودرو این قابلیت را دارد که فقط از یکی از این منابع انرژی یا هر دو آن‌ها در کنار یکدیگر استفاده کند.

انواع دیگری از خودروهای هیبریدی هم وجود دارند که از سوخت‌های دیگری چون پروپان، هیدروژن یا انرژی خورشیدی بهره می‌برند .نوع تکنولوژی به کار رفته در ساخت این خودروها بستگی به هدف طراحان خودرو دارد؛ این که آیا خودرو هایبریدی برای بهره‌وری بالاتر در مصرف سوخت، قدرت بیشتر، مسافت طولانی‌تر حرکت با یک بار سوخت‌گیری یا کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای طراحی شده است.این خودروها به خودروهای سبز نیز معروفند

سیستم انتقال قدرت

باک بنزین، سوخت را به موتور بنزینی می رساند و باتری ها نیز الکتریسیته را به موتور الکتریکی می رساند و هر دو موتور بنزینی و الکتریکی هم زمان به سیستم انتقال قدرت متصل می شوند.

باتری

برخلاف بنزین موجود در باک بنزین که می تواند فقط به موتور بنزینی سوخت برساند، نقش باتری ها در خودروی هیبریدی، ذخیره انرژی برای موتور الکتریکی است.

موتور الکتریکی

موتور الکتریکی در خودروهای هیبریدی، هم به عنوان موتور، نیروی محرکه را تأمین می کند و هم به عنوان ژنراتور، برق اتلافی را مجدداً در باتری ذخیره می کند

موتو بنزینی

موتور بنزینی در خودروهای هیبریدی کاملاً مشابه موتور خودروهای عادی است، با این تفاوت که نسبت به آن، پیشرفته تر و آلایندگی آن کم تر است.

انواع خودروهای هیبریدی

با توجه به ساختار كنترلی و طريقه اتصال اجزاء به يكديگر، خودروهای هيبريدی به سه نوع سری، موازی و سری- موازی تقسيم‌بندی می‌شوند.

سيستم هيبريدی سری

در اين دسته از خودروها موتور احتراق داخلی يك ژنراتور را می‌چرخاند و اين ژنراتور، هم باطری را شارژمی كند و هم يك موتور الكتريكی را به حركت درمی‌آورد و بدين صورت انتقال قدرت صورت می گيرد.

سيستم هيبريدی موازی

در اين نوع سيستم، موتور احتراقی و موتور الكتريكی به صورت موازی چرخها را به حركت درمی ‌آورند. در اين سيستم موتور الكتريكی توسط باطری و موتور احتراقی توسط منبع سوخت فسيلی مستقيما تغذيه می گردند.

خودروی برقی

به خودرویی گفته می شود که از باتری جهت نیروی محرکه به جای موتور درون سوز استفاده می کند .

شاخص کیفیت هوا
شاخص کیفیت هوا سطح اهمیت بهداشتی
0-50 پاک
51-100 سالم
101-150 ناسالم برای گروه حساس
151-200 ناسالم
201-300 بسیار ناسالم
301-500 خطرناک
مزایا

از مزایای خودرو برقی نسبت به خودروی احتراقی می توان به کاهش قابل ملاحظه آلودگی هوای محلی، کاهش گازهای گلخانه ای و کاهش وابستگی به نفت اشاره کرد.

به وب سایت رسمی گروه ایساکوکیش خوش آمدید

  • آدرس : تهران، خیابان بهشتی، نبش اندیشه، پلاک 50 info@isacokish.ir
  • (021)88450157 (021)88441015